Fikir, edebiyat, sanat otoritelerimizin hususî hayatlarına dair ne biliriz ki? Bir döneme yahut kitleye damgalarını vurmuş bu kişilerin insan hayatı nerededir? Orası meçhul! Ev hayatları nasıl geçmiştir? Özel hayatlarının en meraklı ve dikkate lâyık yönleri nedir? Kim bilir? İşin garibi Mark Twainin misafirliğe giderken kravat takmayı unuttuğunu, filânca Fransız romancısının kaç kere düello ettiğini biliriz de bizimkilerden haberimiz yoktur.

Bir edebiyatçının edebî yazılarından onun edebî çehresini çıkarmak beş yüz sene sonra da kabildir. Zira yazılar meydandadır. Asıl kaybolmakta olan bazı şeyler var ki, bunların tespiti lâzımdır. İşte Hikmet Feridun Es, kaleme sarılıp mesleğini konuşturmuş: En büyük şöhretlerimizin hususî hayatlarının en ince noktalarına, en ince teferruatlarına kadar tespit etmiş! Bu suretle memleket ölçüsünde büyük ve meşhur kıymetlerin her şeylerini, onların oğullarının, kızlarının, torunlarının, arkadaşlarının ağzından toplamış! Ve tefrika olarak yayınlamış Bunlar, edebiyat ve sanat tarihi için kıymet biçilmez bilgilerdir.

Elinizdeki kitap, pek çoğunu hepimizin tanıdığı meşhurların tanımadığımız yanlarını okuyucuya sunmak için hazırlanmıştır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789754377309
Yayın Tarihi :2013-03-15
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :587
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :165 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Hikmet Feridun Es
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler